Prestrešenie a Zimné záhrady

– estetická funkcia: jej účelom je zkrášliť obytný priestor, čo je možné dosiahnuť zakomponovaním zimnej záhrady k stavbe domu 
– funkcia obytného rázu: vďaka nej sa zvýši komfort bývania v obydlí,
– funkcia rozšírenia obytného priestoru: úzko súvisí s predchádzajúcou funkciou
– funkcia splynutia človeka s prírodou

Vďaka rozdeleniu zimných záhrad podľa účelu, si budete môcť  ujasniť, o aký typ záhrady máte záujem. Podľa účelu sa teda delia na:

  • Zimné záhrady / obytný priestor: v ktorej je možné jesť, čítať,  tráviť voľné chvíle s rodinou. Do tohto priestoru je možné zakomponovať rastliny rôzneho druhu ” exotické, okrasné, úžitkové a iné “.
  •  Energetické zimné záhrady: tento typ záhrad sa orientuje na juh , obsahuje zasklené plochy v priestore cez napríklad dve podlažia domu, kde bude dosiahnuté žiadaná cirkulácia vzduchu. Využíva sa tu skleníkový efekt, ktorý slúži ako kolektor teplého vzduchu, vďaka čomu je možné znížiť úsporu energie na vykurovanie od 7 do 40 %, v porovnaní s rovnakými domami, ktoré neobsahujú takúto záhradu.
  • Zimné záhrady na pestovanie rastlín: alebo skleníky, v nich je možné pestovať rastliny voľne rastúce v subtropickom pásme. Tento typ zimnej záhrady však nie je určený na celoročný pobyt.Počas zimných mesiacov tu rastliny prevažne len prezimovávajú.  V letných mesiacoch sú premiestnené napríklad na terasu alebo balkón.
 
  • Zimné záhrady z dreva: drevo je vhodné najmä pri malých zimných záhradách. Ide o tradičný prírodný štýl, ktorý je dostupný aj z hľadiska ceny ktorá ale narasá každoročnou údržbou povrchovej úpravy.
  • Zimné záhrady z plastu: ich najväčšou výhodou je ich nízka cena. Nevýhodou je však ako aj pri rámoch z dreva ich robustnosť a plast je vhodným riešením len pre malé zimné záhrady, keďže nemá príliš veľkú nosnosť a stabilitu. 
  • Zimné záhrady z AL profilu: jeho výhodou je, že sa využíva aj pri rôznych zložitých tvaroch zimných záhrad tajktiež pri väčších zimných záhradách. Dispunuje vysokou nosnosťou, okrem toho môžu byť rámy omnoho užšie ako pri rámoch z dreva, alebo plastu, čím prepustia oveľa viac svetla do zimnej záhrady. V minulosti sa najčastejšie používala oceľ, dnes sa pre ľahšiu údržbu používajú rôzne hliníkové zliatiny, ktoré nepodliehajú korózii a majú neobmedzenú životnosť. Zimné záhrady z hliníka sa vyhotovujú v rôznych FARBÁCH RÁMOV Nevýhodou však je vyššia cena tohto materiálu.

Ak sa rozhodnete pre akýkoľvek typ a prevedenie zimnej záhrady, určite neoľutujete. Zimné záhrady sú totiž investíciou do budúcna, z ktorej budete môcť neustále nasávať energiu.

V zimnej záhrade sme schopní vytvoriť večné leto aj počas zimných chladných mesiacov, kedy v nej bude vždy príjemne a zeleno. Z hľadiska duchovna môže byť človek vďaka zimnej záhrade spojený s prírodou takmer nonstop, aj napriek tomu, že je vonku nepriaznivé počasie Môžeme teda povedať, že zimné záhrady zvyšujú a rozširujú kvalitu života v obydliach. Umožňujú krásne prepojiť interiér s exteriérom, vďaka tomu, že vytvárajú vzdušný a presvetlený priestor vhodný pre strávenie príjemných chvíľ odpočinku alebo relaxácie. Využitie zimných záhrad spočíva v pestovaní rôznych rastlín, ktoré by kôli nepriaznivému počasiu nedokázali prežit zimné mesiace ale, aj ako oddychový priestor, pracovňa, posilňovňa a podobne.

Zimné záhrady / konštrukcia

Ak hovoríme o zimnej záhrade z technického hľadiska, ide o zasklenú konštrukciu prevažne ukotvenú o budovu. Výber konštrukcie pre zimnú záhradu závisí od tvaru záhrady, od jej veľkosti a samozrejme aj od finančných prostriedkov. Okrem nosnej konštrukcie sú dôležité izolačné vlastnosti okien, bezpečnostné sklá v obvodových stenách zimnej záhrady, profilovanie hranolov, kúrenie, tienenie,  odvlhčovanie.

.